3 przekonania, które skutecznie utrudniają odchudzanie

3 przekonania, które skutecznie utrudniają odchudzanie

Istnieją przekonania, które nas wzmacniają i pozwalają nam dotrzeć, tam, gdzie zamierzamy nawet jeśli po drodze bywa trudno. Natomiast są też takie, które podcinają skrzydła już na początku lotu i wycofują nas z działania przy pierwszych trudnościach.

Oto one:

  1. „W odchudzaniu najważniejsza jest silna wola”

Osoby, które sukcesu upatrują przede wszystkim w silnej woli czeka rozczarowanie, ponieważ proces trwałej zmiany żywienia jest dużo bardziej złożony i nie ma tu jednej kluczowej zasady czy uniwersalnej recepty czy tez właśnie jednej niezbędnej cechy charakteru, którą się ma lub nie. Natomiast niestety bardzo często takie osoby rozczarowanie kierują w swoją osobę. Twierdzą, że nie należą do tych „wybrańców”, którym się udaje, ponieważ owej silnej woli nie posiadają.  Tymczasem silna wola to nie wszystko i to nie o nią tu chodzi. Gdyby tak było jedni osiągaliby dosłownie wszystko w każdej dziedzinie, a inni zupełnie nic. Kiedy zwrócisz na to uwagę, to za pewne dostrzeżesz, że większość ludzi osiąga sukcesy w obszarach, które są dla nich ważne, nad którymi się skupiają, w które wkładają swoją energię, serce czy prostu zaangażowanie i czas. Zapomnij o silnej woli. Odkrywaj co masz w sobie, co możesz w tym procesie wykorzystać.

2.„Nie mam na to wpływu”

Liczne niepowodzenia wielu prób odchudzania sprawiają, że niektóre osoby zaczynają myśleć, że nie mają na to wpływu, bo posiadają COŚ, co sprawia, że nigdy nie zmienią swojej sytuacji np. geny lub też.. przeznaczenie, los. Takie osoby nie wierząc, że proces jest zależny od nich poszukują najczęściej rozwiązania na zewnątrz, czyli nowych diet, nowych suplementów, nowych detoksów. To może podziałać, jednak tylko na jakiś czas, a nie trwale. Warto zatem spojrzeć w głąb siebie i odzyskać poczucie wpływu. Pomocne tutaj jest przyjrzenie się swoim różnym sukcesom w życiu czy innym dokonanym zmianom. Co jest w Tobie co pomogło Ci w tamtych sukcesach? To może pomóc Ci także tutaj.

3.„Przecież wystarczy mniej jeść. To proste.”

W prasie, w Internecie, w obiegowych opiniach, w reklamach… w wielu miejscach można usłyszeć zapewnienia, że odchudzanie jest bardzo prostą rzeczą.  Jednak prawda jest zupełnie inna – trwałe, zdrowe odchudzanie, czyli wypracowanie nowych zdrowych nawyków jest długotrwałym, czasochłonnym i angażującym procesem.

Wpisane w niego są także potknięcia, natomiast to właśnie one często przybliżają do odkrycia: czego tak naprawdę chcemy, czego potrzebujemy i w jaki sposób chcielibyśmy dokonywać zmiany. Natomiast kiedy mamy przekonanie, że wszystko powinno pójść gładko, szybko i bezproblemowo, a tak nie będzie, może wówczas pojawić się myśl, że to z nami jest coś nie tak. Tymczasem niepowodzenia są po prostu niepowodzeniami, a nawet doświadczeniami zbliżającymi do osiągnięcia sukcesu. Niepowodzenia i potknięcia nie definiują Ciebie.

Z mojej praktyki:

Nie rzadko słyszę, jak niektórzy podważają swoje zasoby w obszarze zmiany nawyków żywieniowych, Mówią np. „ja się do tego nie nadaję, jestem łasuchem, za bardzo lubię jeść, jestem leniwa. Wszelkie niepowodzenia traktując nie jako zachowania do skorygowania, ulepszenia, zmiany, wypracowania tylko jako charakterystyka ich osoby. W takiej współpracy wiem, że dana osoba potrzebuje odzyskać wiarę w swoje siły, wiarę w swoją sprawczość, a ja z wielką przyjemnością towarzyszę w tej drodze, w odkrywaniu potencjału danej osoby i wydobywaniu jej wewnętrznej motywacji.

W razie wątpliwości zapraszam do zadawania pytań, na które będę sukcesywnie odpowiadać dietetyk@aleksandrabak.pl albo na konsultację.

Aleksandra Bąk, dietetyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *